Tänavakivi paigaldus samm-sammult

Tänavakivi paigaldus samm-sammult

Kui sul on soov tänavakivi paigaldus ise ära teha, siis loe julgesti edasi. Artikli lõppedes on sul pilt ees, kuidas sillutise tegemine käib.

Lugemisest on kasu ka siis, kui plaanid tänavakivi paigaldajad kohale kutsuda. Nii oskad töödel silma peal hoida ja mõistad, mis parasjagu teoksil.

1. Pane paika plaan

Enne kui tänavakivi paigaldus kätte jõuab, on vaja paika panna plaan.

Selleks mõtle läbi:

  • kas sillutis peab kandma üksnes inimesi või ka autosid (ehk isegi raskeveokeid?);
  • millise disainiga kive sa soovid.

Kui sul on need asjad teada, joonista sillutis ise üles või võta appi maastikuarhitekt. (Soovitame nende teenust väga, sest nemad oskavad soovitada põnevaid lahendusi, mille peale sa ise ei oska tullagi. Soovi korral võime sulle nende kontakte jagada.)

Kolmanda variandina võime ise aidata sul plaani valmis joonistada.

2. Märgi maha sillutise ala ja arvuta välja täitematerjali maht

Täitematerjali mahu arvutamiseks on vaja teada sillutise pindala ja aluskihtide sügavust. Viimane sõltub sellest, kui suure koormustaluvusega sillutis tuleb. Kui see on mõeldud üksnes kõndimiseks, on aluskihi sügavus 150–400 mm, kui ka autodele sõitmiseks, siis 250–400 mm.

Aluskihtide lõplik paksus sõltub pinnasest ning võib olla ka sügavam. Arvesta ka sellega, et raskete masinatega tihendamisel väheneb täitematerjali maht u 30%.

3. Eemalda mulla- jm kihid

Nüüd tuleb välja kaevata muld, puujuured, turvas, ehituspraht ja savi. Viimase eemaldamine on väga oluline, sest see võib põhjustada külmakerkeid ja uus sillutis ongi rikutud.

Eskavaatori rent

4. Paigalda märknöör

Vaiadele kinnitatud nöör tuleb paigaldada sillutise äärekivide välisserva, sillutise lõplikule kõrgusele.

Ära unusta kallet (majast eemale), milleks peaks ühe meetri kohta arvestama vähemalt 10 mm.

Laying gray concrete paving slabs in house courtyard driveway patio.

5. Täida sillutise tugikiht ja paigalda äärekivid

Kui tegemist on autosõidualaga, siis täida 32–64 mm fraktsioonise killustikuga sillutise tugikiht. Kihi paksus peaks olema u 200 mm.

Pärast killustiku laotamist tihenda see 350 kg plaattihendajaga. Neid on võimalik saada kõigist suurematest tööriistarentidest.

Kui hakkad rajama kõnniteed, kus autod ei sõida, siis tugikihti vaja ei lähe. Küll aga on sul vaja kaevata äärekividele süvis, kuhu läheb 150–400 mm paksuselt killustik fraktsiooniga 16–32 mm. Seda peab samuti tihendajaga tihendama.

Äärekivide paigaldamiseks tee valmis segu, kuhu läheb 4 osa peent killustikku, 3 osa liiva ja 2 osa tsementi. Vaata, et segu liiga vedel ei jää, see peab korralikult paigal püsima.

Pane äärekivide alla, välis- ja siseküljele betooni ning lase segul paar päeva kivistuda.

6. Täida sillutise aluskiht

Kõnnitee puhul tähistab see esimest, sõiduala puhul teist killustikukihti, milleks kasuta 16–32 mm fraktsiooniga killustikku. 

Tihenda.

7. Paigalda kiviliiv

Kui varem pandi tänavakivid liivakihi sisse, siis nüüd kasutatakse selleks enamasti kiviliiva, mille fraktsioon on 1–4 mm. Seda sellepärast, et kiviliiv hoiab sillutise paremini paigas, seda ei uhu ära vihmavesi ega tassi laiali sipelgad.

Laota kiviliiv 30–50 cm paksuselt ja tõmba tasanduslatiga siledaks.

Tihenda 80–100 kg plaattihendajaga.

8. Lõpuks ometi: tänavakivi paigaldus!

Nüüd hakkab projekt juba ilmet võtma, sest käes on tänavakivide paigaldamise aeg. 

Sõltuvalt kivide tüübist või paigaldamise mustrist lao kivid ridahaaval üksteise vastu või jäta paarisentimeetrine vuugivahe. Järgmist rida ladudes ole ise eelmise, laotud rea peal.

Tänavakivi paigaldus samm-sammult

9. Viimistle

Kui jätsid vuugivahed, siis need on vaja liivaga täita. Kata sillutis õhukese liivakihiga ja pühi liiv harjaga kivide vahele. Liiva peaks olema nii palju, et vuugivahed saavad täis ja osa jääb sillutisele. See kaitseb kive, kui veelkord plaattihendajaga sillutisele lähed.

Nüüd tuleks kasutada tihendajat, mille kaal on maksimaalselt 100 kg ja mille alla on paigaldatud kummimatt.

Täida vuugivahed teistkordselt liivaga ja pühi plats puhtaks. 

Ongi valmis!

Kui sa ise tänavakivi paigaldusega tegeleda ei taha, tuleme sulle hea meelega appi.